„Suchý vzduch“ poznáme všetci - ale čo je to, čo vnímame, a čo presne ovplyvňuje suchý vzduch na ľudí, je už menej známe. Výskum napriek tomu naznačuje, že vyvážená vlhkosť vzduchu v interiéri môže zmierniť niektoré problémy so vnímaným suchým vzduchom.
Suchý vzduch neustále patrí k najhojnejším a najbežnejším sťažnostiam na vnímanú kvalitu vnútorného vzduchu, búšenie upchatým vzduchom, prachom alebo nečistotami a prievanom. Je zrejmé, že suchý vzduch nás vo veľkej miere ovplyvňuje. Ľudia však nemajú receptory na vlhkosť (ani nedostatok vlhkosti). To, čo v skutočnosti vnímame ako „suchý vzduch“, je teda nejasné.
Záhada suchého vnútorného vzduchu
V článku s názvom „Záhada suchého vnútorného vzduchu - prehľad“, publikovanom v dokumente Environment International 121 (2018), autor Peder Wolkoff dôkladne prechádza existujúcim výskumom suchého vzduchu a jeho vplyvu na ľudí vo vnútornom prostredí. Dr. Wolkoff je vedecký pracovník a okrem iného bývalý profesor výskumu v oblasti vedy o interiéroch v Národnom výskumnom centre pre pracovné prostredie v Dánsku.
Čo je suchý vzduch?
Bolo vytvorených niekoľko hypotéz, ktoré vysvetľujú to, čo vnímame ako suchý vzduch, vrátane znečisťujúcich látok v ovzduší, vysokej úrovne prachu, zníženého mukociliárneho klírensu (najmä vo vyššom veku), nízkych teplôt, psychologických faktorov, vedľajších účinkov pri chorobe alebo užívaní liekov alebo dokonca vysokých hladiny oxidu siričitého. Iní vedci tvrdia, že vnímanie suchého vzduchu môže byť zamieňané s vnímaním suchého nosa, sucha v krku alebo suchej pokožky. Je možné, že vnímaný suchý vzduch môže čiastočne pochádzať z ochladenia, ktoré je spôsobené odparovaním vody z dlhodobého vystavenia nízkej vlhkosti vnútorného vzduchu (IAH). Najpravdepodobnejším vysvetlením však je, že vnímaný suchý vzduch je spôsobený kombináciou nízkej vlhkosti vnútorného vzduchu, senzorických dráždidiel, častíc a bioaerosolov.
Vyvážená vlhkosť vzduchu v interiéri môže znížiť vystavenie mikróbom
Zvýšená IAH znižuje koncentráciu častíc prenášaných vzduchom, ktoré môžu mať vplyv na nos a dýchacie cesty, najmä z tvrdých povrchov, ako sú tvrdé drevo a vinylové podlahy. Podlahy sú dôležitým rezervoárom baktérií a vírusov, čo naznačuje, že zvýšená IAH môže znížiť expozíciu mikróbom. Chýbajú však podrobné znalosti o mechanizmoch a je potrebné zamerať sa na túto oblasť podrobnejšie. IAH je tiež pravdepodobne najdôležitejším faktorom, ktorý ovplyvňuje mukociliárny klírens - nízky IAH pravdepodobne zvyšuje citlivosť slizníc na senzorické dráždidlá, oxidanty, častice a bioaerozoly.
Vystavenie nízkej úrovni relatívnej vlhkosti môže mať za následok vysušenie očí a slizníc
Ďalšie štúdie ukazujú, že nízky IAH a ozón súviseli so symptómami suchého oka a chorobami suchého oka. Primeraná hypotéza je, že nízky IAH mení stabilitu slzného filmu oka, čo nás robí zraniteľnejšími voči agresívnym chemikáliám a časticiam. Dlhodobé vystavenie nízkym IAH môže mať za následok vysušenie očí a slizníc, čo prirodzene spôsobuje problémy. Toto môžu zhoršovať sezónne zmeny vlhkosti vzduchu. To, že zvýšenie IAH zmierňuje vnímanie suchého vzduchu aj príznaky suchých očí a horných dýchacích ciest, sa preukázalo v niekoľkých štúdiách.
Zvýšenie IAH môže byť prospešné napríklad udržaním rovnováhy vlhkosti v slizniciach a slznom filme oka; tým, že pomáha znižovať resuspendovanie častíc z povrchov podláh; zvýšením veľkosti a hmotnosti hygroskopických častíc, čo zvyšuje rýchlosť usadzovania na povrchoch podláh; a znížením infekčnosti chrípky a iných vírusov.
Záver
Stručne povedané, kombinácia nízkej vlhkosti vzduchu v interiéri, senzorických dráždivých látok, častíc a bioaerosolu je pravdepodobná to, na čo ľudia myslia, keď sa sťažujú na príliš suchý vzduch. Táto kombinácia môže viesť k vysušeniu oka, slizníc a zníženiu mukociliárneho klírensu. Preto je dôležité hodnotiť a regulovať úroveň vlhkosti v interiéri, aby sa vytvorilo zdravé vnútorné prostredie