Blog spoločnosti Klemens

Čo je IEQ a prečo je dôležitý?

Čo je IEQ a prečo je dôležitý?

07. jún 2021

V posledných rokoch bolo naše odvetvie svedkom významnej zmeny v spôsobe poskytovania kvalitného vnútorného prostredia. Obyvatelia majú teraz lepšie pochopenie vplyvu kvality ovzdušia na ich duševné zdravie a zamestnávatelia začínajú lepšie oceňovať dôsledky na kvalitu a produktivitu. Prečo je však dôležité, aby sme tomu ako stavebným inžinierom venovali pozornosť?

Zabezpečenie kvalitného vnútorného prostredia je zložitá úloha, ktorá zahŕňa kvalitu vnútorného vzduchu, minimálne rušenie hlukom, príjemnú teplotu sprevádzanú zdravou relatívnou vlhkosťou, rozumnú úroveň hustoty cestujúcich a opatrenia zamerané na ochranu duševného zdravia.

Všetky tieto prvky dopĺňajú to, čo dnes označujeme ako kvalitu vnútorného prostredia (IEQ), a ilustrujú, do akej miery sa rozšírili právomoci odborníkov v oblasti stavebného inžinierstva. Dnes je v našej práci oveľa viac, ako len jednoducho dostať kvalitný vzduch do priestoru pri správnej teplote.

Úspory, ktoré je potrebné dosiahnuť

Globálna hospodárska recesia v roku 2008 viedla k bezprecedentnej úrovni „hodnotového inžinierstva“, ktorá príliš často vyústila do zložitých rozhodnutí medzi znížením nákladov na splnenie rozpočtu na inštaláciu a poskytnutím najlepšieho riešenia pre obyvateľov budovy počas celého ich životného cyklu. U týchto jednotlivcov však rozdiel medzi „cenou“ a „nákladmi“ nikdy nebol väčší. Je smutné, že pri mnohých príležitostiach sme videli, ako naše odvetvie prekračuje túto hranicu, pričom zameranie a ciele dodávateľa boli pod neuveriteľným komerčným tlakom na zabezpečenie objednávky za čo najnižšiu cenu.

Svetová rada pre ekologické budovy však odhaduje, že zlepšenie energetickej účinnosti v priemere prináša majiteľom komerčných budov ročné úspory okolo 9% prevádzkových nákladov.

Ak však budova prispieva napríklad k udržaniu zamestnancov - pretože pre ňu je zdravé, povzbudzujúce a odmeňujúce miesto pre prácu až 30 EUR za m2, veľkým víťazom je produktivita: ak zlepšenie vnútorného prostredia prinesie výsledky 10% zlepšenie produktivity; to by mohlo mať hodnotu pôsobivých 300 EUR za m2 alebo viac.

Šťastie v práci je kľúčové

Udržiavať ľudí šťastných na ich pracoviskách preto stojí za veľa peňazí. Oveľa viac než len jednoduché znižovanie účtov za energie. To neznamená, že by sme mali začať ignorovať energetickú a vodnú účinnosť. Prave naopak. Dobrá efektívna prevádzka je ukazovateľom celkovej kvality budovy. Ak však meriame svoju prácu čisto z tohto hľadiska, znižujeme náš širší dopad a plný potenciál stavebného inžinierstva.

V Európe sa začína presadzovať stavebný štandard WELL vyvinutý v Kalifornii. Projekt WELL Certified má podľa jeho tvorcu WELL Building Institute potenciál pridať „merateľnú hodnotu“ z hľadiska zdravia, pohody a šťastia obyvateľov budovy.

Vplyvy na produktivitu

Napríklad, pokiaľ ide o kvalitu vnútorného vzduchu a vetranie, norma tvrdí, že dobre vetraná kancelária môže zdvojnásobiť kognitívne schopnosti. Pokiaľ ide o tepelný komfort, stanovilo sa, že výkon zamestnancov sa zníži o 6%, ak sú kancelárie príliš horúce, a o 4%, ak sú príliš studené. Okrem toho, s tudies bolo zistené, že vysoké hladiny oxidu uhličitého (CO2), má výrazný negatívny vplyv na kognitívne schopnosti a strategického myslenia ako diagramu nižšie.

Potreba zvýšiť povedomie o IEQ

Obyvatelia budov sú dnes viac informovaní o svojom vnútornom prostredí vďaka dostupnosti rozsiahlych údajov o teplote; kvalita vzduchu; úrovne osvetlenia atď. na inteligentných telefónoch a iných prenosných zariadeniach. V minulosti by si málokto myslel na kvalitu vnútorného prostredia, ale vzhľadom na tieto údaje zamestnávatelia začínajú lepšie oceňovať dôsledky na kvalitu a produktivitu.

Toto je silný obchodný prípad pre začlenenie opatrení pre dobrú kvalitu ovzdušia čo najskôr do projektu a vyžaduje sa, aby výrobca pomohol s návrhom v ranom štádiu, pretože správne spojený prístup je jediný spôsob, ako dosiahnuť najlepšie výsledky.

Pokrok v riadiacej technológii, sieťovej architektúre a systémovej integrácii umožnil vzájomné pôsobenie vzduchotechniky a iných stavebných systémov s vyššou účinnosťou ako kedykoľvek predtým. Aj keď je pravda, že väčšina budov stále využíva iba zlomok neuveriteľnej technológie, ktorá je v súčasnosti k dispozícii na pomoc obyvateľom monitorovať a riadiť systémy smerom k optimálnej integrácii a životnému cyklu.

Dobrým príkladom v rámci spoločnosti Swegon, kde sme prijali a využívame nové technológie, je náš nástroj ESBO , ktorý umožňuje majiteľom a dizajnérom vyberať najefektívnejšie produkty v modelovanom priestore. Toto je skvelý spôsob, ako čo najskôr zachytiť odborné znalosti výrobcu v procese projektovania, a mal by viesť k špecifikácii najvhodnejších riešení.

V tomto priemysle za tie roky došlo k mnohým zmenám, ale pravdou je, že nikdy predtým sme nemali takúto neuveriteľnú príležitosť využiť špičkovú technológiu, ktorá je k dispozícii, aby sme pomohli zlepšiť vnútorné prostredie, v ktorom žijeme, učíme sa a pracujeme . Mali by sme sa chopiť tejto šance ovplyvniť zmenu spôsobom, ktorý by mal pozitívny vplyv na jedinú skutočnú „hodnotu“, na ktorú by sme mali zamerať zručnosť „inžinierstva“ - našu kvalitu života!

 
Čo myslíme pod pojmom „suchý vzduch“?

Čo myslíme pod pojmom „suchý vzduch“?

07. jún 2021

„Suchý vzduch“ poznáme všetci - ale čo je to, čo vnímame, a čo presne ovplyvňuje suchý vzduch na ľudí, je už menej známe. Výskum napriek tomu naznačuje, že vyvážená vlhkosť vzduchu v interiéri môže zmierniť niektoré problémy so vnímaným suchým vzduchom.

Suchý vzduch neustále patrí k najhojnejším a najbežnejším sťažnostiam na vnímanú kvalitu vnútorného vzduchu, búšenie upchatým vzduchom, prachom alebo nečistotami a prievanom. Je zrejmé, že suchý vzduch nás vo veľkej miere ovplyvňuje. Ľudia však nemajú receptory na vlhkosť (ani nedostatok vlhkosti). To, čo v skutočnosti vnímame ako „suchý vzduch“, je teda nejasné.

Záhada suchého vnútorného vzduchu

V článku s názvom „Záhada suchého vnútorného vzduchu - prehľad“, publikovanom v dokumente Environment International 121 (2018), autor Peder Wolkoff dôkladne prechádza existujúcim výskumom suchého vzduchu a jeho vplyvu na ľudí vo vnútornom prostredí. Dr. Wolkoff je vedecký pracovník a okrem iného bývalý profesor výskumu v oblasti vedy o interiéroch v Národnom výskumnom centre pre pracovné prostredie v Dánsku.

Čo je suchý vzduch?

Bolo vytvorených niekoľko hypotéz, ktoré vysvetľujú to, čo vnímame ako suchý vzduch, vrátane znečisťujúcich látok v ovzduší, vysokej úrovne prachu, zníženého mukociliárneho klírensu (najmä vo vyššom veku), nízkych teplôt, psychologických faktorov, vedľajších účinkov pri chorobe alebo užívaní liekov alebo dokonca vysokých hladiny oxidu siričitého. Iní vedci tvrdia, že vnímanie suchého vzduchu môže byť zamieňané s vnímaním suchého nosa, sucha v krku alebo suchej pokožky. Je možné, že vnímaný suchý vzduch môže čiastočne pochádzať z ochladenia, ktoré je spôsobené odparovaním vody z dlhodobého vystavenia nízkej vlhkosti vnútorného vzduchu (IAH). Najpravdepodobnejším vysvetlením však je, že vnímaný suchý vzduch je spôsobený kombináciou nízkej vlhkosti vnútorného vzduchu, senzorických dráždidiel, častíc a bioaerosolov.

Vyvážená vlhkosť vzduchu v interiéri môže znížiť vystavenie mikróbom

Zvýšená IAH znižuje koncentráciu častíc prenášaných vzduchom, ktoré môžu mať vplyv na nos a dýchacie cesty, najmä z tvrdých povrchov, ako sú tvrdé drevo a vinylové podlahy. Podlahy sú dôležitým rezervoárom baktérií a vírusov, čo naznačuje, že zvýšená IAH môže znížiť expozíciu mikróbom. Chýbajú však podrobné znalosti o mechanizmoch a je potrebné zamerať sa na túto oblasť podrobnejšie. IAH je tiež pravdepodobne najdôležitejším faktorom, ktorý ovplyvňuje mukociliárny klírens - nízky IAH pravdepodobne zvyšuje citlivosť slizníc na senzorické dráždidlá, oxidanty, častice a bioaerozoly.

Vystavenie nízkej úrovni relatívnej vlhkosti môže mať za následok vysušenie očí a slizníc

Ďalšie štúdie ukazujú, že nízky IAH a ozón súviseli so symptómami suchého oka a chorobami suchého oka. Primeraná hypotéza je, že nízky IAH mení stabilitu slzného filmu oka, čo nás robí zraniteľnejšími voči agresívnym chemikáliám a časticiam. Dlhodobé vystavenie nízkym IAH môže mať za následok vysušenie očí a slizníc, čo prirodzene spôsobuje problémy. Toto môžu zhoršovať sezónne zmeny vlhkosti vzduchu. To, že zvýšenie IAH zmierňuje vnímanie suchého vzduchu aj príznaky suchých očí a horných dýchacích ciest, sa preukázalo v niekoľkých štúdiách.

Zvýšenie IAH môže byť prospešné napríklad udržaním rovnováhy vlhkosti v slizniciach a slznom filme oka; tým, že pomáha znižovať resuspendovanie častíc z povrchov podláh; zvýšením veľkosti a hmotnosti hygroskopických častíc, čo zvyšuje rýchlosť usadzovania na povrchoch podláh; a znížením infekčnosti chrípky a iných vírusov.

Záver

Stručne povedané, kombinácia nízkej vlhkosti vzduchu v interiéri, senzorických dráždivých látok, častíc a bioaerosolu je pravdepodobná to, na čo ľudia myslia, keď sa sťažujú na príliš suchý vzduch. Táto kombinácia môže viesť k vysušeniu oka, slizníc a zníženiu mukociliárneho klírensu. Preto je dôležité hodnotiť a regulovať úroveň vlhkosti v interiéri, aby sa vytvorilo zdravé vnútorné prostredie

 
Prečítajte si náš biely dokument o vlhkosti

Prečítajte si náš biely dokument o vlhkosti

09. marec 2021

Vlhkosť ovplyvňuje vlastnosti, materiály a našu pohodu. Požiadavky týkajúce sa relatívnej vlhkosti v súčasných stavebných normách sa však v jednotlivých krajinách výrazne líšia a sú mnohokrát veľmi obmedzené. Je potrebné venovať viac pozornosti regulácii vlhkosti v budovách a pomenovaniu relatívnej vlhkosti vzduchu ako jedného z hlavných signálov, aby sa zabezpečil pohodlný vnútorný stav v budovách.

 
DCV - Inteligentná investícia do obytných budov?

DCV - Inteligentná investícia do obytných budov?

09. marec 2021

V systéme ventilácie na požiadanie (DCV) sa prúdenie ventilačného vzduchu neustále prispôsobuje skutočnému dopytu. Prietok vzduchu je možné znížiť alebo zvýšiť na základe teploty, obsadenosti alebo kvality vzduchu. Týmto systémom DCV spotrebuje v priemere menej energie v porovnaní s konvenčným systémom s konštantným objemom vzduchu (CAV).

 
Čo treba brať do úvahy pri výbere izbových jednotiek pre variabilné prietoky vzduchu

Čo treba brať do úvahy pri výbere izbových jednotiek pre variabilné prietoky vzduchu

09. marec 2021

Pri výbere izbových jednotiek s variabilným prúdením vzduchu je potrebné zohľadniť niekoľko vecí, ktoré šetria energiu a umožňujú pohodlnú vnútornú klímu. V tomto článku vás prevedieme tými najdôležitejšími.

 
Aký princíp vetrania si mám zvoliť?

Aký princíp vetrania si mám zvoliť?

07. jún 2021

Pre zaistenie optimálnej vnútornej klímy pre vašu budovu je dôležité začať plánovať v ranom štádiu, aké vetranie je pre vás najvhodnejšie. Rôzne zariadenia majú rôzne potreby. Tu je niekoľko zásad, ktoré je potrebné zvážiť.

Jedna z prvých volieb, ktorú musíte urobiť pri plánovaní ventilačného systému, sa týka toho, aký princíp ventilácie sa má použiť. Dva najbežnejšie princípy sú: miešanie a vytláčanie (tiež známe ako tepelne riadené).

Pre zmiešané vetranie je difúzor umiestnený vysoko v miestnosti, blízko stropu. Prívodný vzduch vstupuje pomerne vysokou rýchlosťou. Vzduch je distribuovaný po celej miestnosti a je v zásade homogénne zmiešaný so vzduchom v miestnosti. Pri starostlivom výbere difúzorov privádzaného vzduchu môže byť výsledkom vetranie úplne bez prievanu.

Zmiešavacie vetranie

Pri objemovom vetraní je difúzor umiestnený nízko v miestnosti na úrovni podlahy. Prívod studeného vzduchu vstupuje relatívne nízkou rýchlosťou a šíri sa viac-menej po povrchu podlahy. Keď sa privádzaný vzduch ohrieva, stúpa nahor a odtláča vzduch v miestnosti, ktorý je odvádzaný odpadovým vzduchom na úrovni stropu.
Zdvihové vetranie
 
Prispôsobte ventiláciu podľa návrhu miestnosti a spôsobu použitia. Na ktorú z týchto techník vypúšťania by ste si mali zvoliť, má vplyv veľa faktorov, napríklad:
• veľkosť miestnosti
• výška stropu
• zariadenie
• ktoré činnosti sa v priestoroch

vykonávajú najdôležitejšie je mať na pamäti, že vetranie by malo poskytovať dobrý komfort v okupovanej zóne, čo je zjednodušene povedané oblasť, ktorú ľudia často navštevujú - od 0,1 do 2,0 metrov nad podlahou.

Obsadená zóna

Miešané vetranie sa dobre hodí do priestorov s nízkou alebo strednou výškou stropu, ktoré majú vysoké nároky na pohodlie, napríklad do tried, malých reštaurácií a kancelárií. Ako sme už vysvetlili, prívodný vzduch musí vstupovať na úrovni stropu. Ak je to potrebné, zmiešané vetranie môže mať vysoký chladiaci účinok. Na druhej strane je to menej vhodné pre veľké priestory s vysokou výškou stropu, kde je pre prívodný vzduch ťažké dosiahnuť dole do okupovanej zóny. Je tiež menej vhodný pre činnosti, pri ktorých je potrebné namiesto miešania s privádzaným vzduchom odstraňovať vzduch v miestnosti, napríklad v operačných sálach.

Posunutie ventilácie je na druhej strane často lepšou voľbou pre priestory so strednou alebo vysokou výškou stropu, napríklad priemyselné priestory, letiská a veľké bufety. Keď prívodný vzduch vstupuje na úroveň podlahy, je obytná zóna rýchlo vetraná a existujúci vzduch v miestnosti je tlačený zdola nahor. Zdvihové vetranie je najvhodnejšie pre priestory s obmedzenou požiadavkou na chladenie a tam, kde sú lokálne veľké zdroje tepla, napríklad reštauračné kuchyne. Je menej vhodný pre použitie v silne zariadených priestoroch, kde je ľahko zablokovaný prúd vzduchu, a pre miestnosti s potrebou vykurovania, pretože privádzaný vzduch je chladnejší ako vzduch v miestnosti.

Vyberte si pre svoj projekt správny princíp vetrania, aby ste zabezpečili najlepšiu kvalitu životného prostredia vo vnútri!

 
Vyrieši otvorenie okien potreby vetrania pre školy?

Vyrieši otvorenie okien potreby vetrania pre školy?

10. marec 2021

Keď sme si uvedomili, že mnohým školám v Európe chýba dostatočné ventilačné zariadenie na zabezpečenie výmenného vzduchu potrebného na zabezpečenie primeranej úrovne prevencie šírenia vírusov, videli sme núdzové odporúčania týkajúce sa zvýšeného otvárania okien, aby sa problém vyriešil. To priamo ovplyvňuje milióny žiakov a učiteľov a nepriamo ich riaditeľov a vedúcich zariadení. Musíme si teda položiť otázku, aký to má vplyv na ľudí v každej triede a do akej miery je efektívne otváranie okien?

 
Prečo by ste mali brať do úvahy štvortrúbkový systém pre chladenie a kúrenie

Prečo by ste mali brať do úvahy štvortrúbkový systém pre chladenie a kúrenie

09. marec 2021

Tradičný dvojtrúbkový systém na vykurovanie a chladenie nemusí byť optimálnym riešením pre budovy so zmiešaným využitím, ktoré kombinujú napríklad maloobchod, kancelárie a hotely. Okrem toho južná strana budovy otočená k slnku môže vyžadovať ochladenie, zatiaľ čo severná strana v tieni môže vyžadovať kúrenie. To si vyžaduje vysoko flexibilné riešenie vykurovania a chladenia.

 
Tajomstvom je sezónna údržba

Tajomstvom je sezónna údržba

09. marec 2021

Viac ako 20% európskej populácie trpí alergiou na dýchacie cesty. Títo ľudia sú precitlivení na niektoré prírodné látky prirodzene sa vyskytujúce vo vzduchu, napríklad na peľ. Vdychovanie týchto alergénov vyvoláva reakciu imunitného systému, ktorá môže viesť k astme a nádche.

 
Vetranie a prenos vírusov

Vetranie a prenos vírusov

09. marec 2021

Vetranie hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní nášho vnútorného prostredia bezpečného a zdravého. V uzavretom priestore majú ľudia účinok na zníženie kvality vzduchu, zatiaľ čo vetranie pomocou vonkajšieho vzduchu pôsobí proti tomuto efektu. Môže však samotný ventilačný systém šíriť choroby?

 
Je vnútorná klíma riadená dopytom výhodnou investíciou?

Je vnútorná klíma riadená dopytom výhodnou investíciou?

07. jún 2021

Tvrdíme, že sa oplatí investovať do vnútornej klímy riadenej dopytom a v porovnaní s konštantným vetraním netrvá dlho, kým sa to oplatí. 

Investícia do systému riadeného dopytom je často vyššia v porovnaní s riešením pre vetranie s konštantným prietokom. S vyššou investíciou však získate nižšie prevádzkové náklady, vyššiu hodnotu majetku a navyše zvyšujete produktivitu ľudí, ktorí sa v budove nachádzajú. V tomto blogovom príspevku analyzujeme, o koľko sú skutočne nákladnejšie systémy riadené dopytom a aké sú hlavné faktory, ktoré prispievajú k splateniu investície.

Produktivita prispieva k úsporám
Jedným z faktorov, ktorý sa pri diskusiách o investíciách a úsporách často prehliada, je produktivita ľudí, ktorí sú v budove. Vnútorná klíma úzko súvisí s blahom a výkonnosťou človeka. Pomocou vnútornej klímy riadenej dopytom môžete upraviť vnútornú klímu na individuálnej úrovni, čo má pozitívny vplyv na výkon. Existuje pravidlo známe ako 3-30-300, o ktorom sa v skutočnosti hovorí, že 10% zvýšenie energetickej účinnosti vedie k špecifickej úspore na meter štvorcový, zodpovedajúce 10% zvýšenie produktivity zamestnancov vedie k stokrát väčšej úspore! Prečítajte si viac o IEQ tu . 

Zníženie prevádzkových nákladov
Vďaka vnútornej klíme riadenej dopytom existujú veľké príležitosti na zníženie prevádzkových nákladov mnohými spôsobmi. Pomocou senzorov sa vnútorná klíma meria a reguluje podľa presných potrieb, čo nepremrháva životné prostredie ani ekonomiku.

Školy sú dobrým príkladom, keď vnútorná klíma riadená dopytom môže výrazne znížiť prevádzkové náklady. Jedna štúdia ukazuje, že je možné ušetriť až 80% energie na vzduchotechniku ​​a až 40% energie na chladenie a vykurovanie v porovnaní s vetraním s konštantným prietokom. Ďalšia štúdia uskutočnená v škole však ukázala ešte väčšie možnosti úspory energie na vykurovanie. V tejto škole sú miestnosti obsadené najviac 30 minút denne alebo 110 hodín ročne, zvyšná časová obsadenosť je podstatne nižšia. Pri porovnaní spotreby energie na vykurovanie / rok medzi vetraním s konštantným prietokom a vnútornou klímou riadenou podľa dopytu sú rozdiely zrejmé:

• Ventilácia s konštantným prietokom spotrebuje 35,07 MWh / rok.
• Vnútorná klíma riadená podľa potreby spotrebuje 6,47 MWh, čo znamená zníženie o viac ako 80%.

S pripojeným systémom možno dokonca na diaľku vykonávať servis a dohľad nad operáciami, čo šetrí čas a peniaze. Individuálna regulácia vnútornej klímy navyše znamená zníženie počtu chybových hlásení a nákladov s nimi spojených až o 25%.

Investičné náklady
Systém vnútornej klimatizácie riadený dopytom zvyčajne vyžaduje vyššie investičné náklady v porovnaní s vetraním s konštantným prietokom. V štúdii, ktorá porovnávala inštalačnú cenu a spotrebu energie pre rôzne typy systémov v škole so 16 miestnosťami, bola inštalačná cena pre systém riadený dopytom približne o 30% vyššia ako pre systém s konštantným prietokom. Z tohto dôvodu môže byť konštantné vetranie s nižšou počiatočnou investíciou správnou voľbou pre projekty malého rozsahu, kde je dopyt síce menej vyspelý, ale kde sú rozhodujúcim faktorom investičné náklady. Aby sa však dosiahla prijateľná úroveň pohodlia, hrozí, že toto riešenie bude z dlhodobého hľadiska nákladné z dôvodu nedostatku energetickej účinnosti a flexibility.
 
 
Systém vnútornej klimatizácie riadený podľa dopytu je energeticky efektívny, pretože poskytuje presne to, čo potrebujete. Vetrá, chladí a nezahrieva príliš veľa - čo stojí energiu - ani príliš málo - čo nepriaznivo ovplyvňuje komfort, ale iba toľko, koľko je potrebné.

Ak si vyberiete systém s bezdrôtovou komunikáciou, bude zároveň flexibilnejší, pretože sa výrazne skráti čas inštalácie tým, že nebudete musieť viesť komunikačné káble a eliminovať riziko nesprávneho pripojenia. Zjednodušuje sa tiež logistika v celom procese výstavby, pretože výrobky nemusia byť vopred nakonfigurované. Jedna štúdia ukazuje, že pomocou bezdrôtových klimatizačných produktov a senzorov je možné ušetriť 80 - 330 eur na inštalačné náklady na zariadenie v porovnaní s ekvivalentným riadeným systémom, ktorý nie je bezdrôtový.

Zvýšená hodnota nehnuteľnosti
Existuje mnoho rôznych aspektov, ktoré ovplyvňujú hodnotu nehnuteľnosti. Výber systémov vetrania a vnútornej klímy ovplyvňuje niekoľko z nich, napríklad nízke prevádzkové náklady a individuálne prispôsobená vnútorná klíma (čo prispieva k vyššej produktivite). Na hodnotu nehnuteľnosti môže mať vplyv aj vysoká klasifikácia v rôznych programoch certifikácie budov a flexibilita.

V posledných rokoch výrazne vzrástol dopyt po environmentálnej certifikácii. Vnútorná klíma riadená podľa potreby, ktorá je energeticky efektívna aj ekologická, je silným faktorom prispievajúcim k vysokej úrovni klasifikácie v rôznych certifikačných programoch, ako sú BREEAM Outstanding a LEED Platinum. Environmentálna certifikácia má často pozitívny vplyv na hodnotu budovy aj na nájomné za meter štvorcový. Štúdie ukazujú, že hodnota budovy môže stúpnuť až o 26% a nájomné o 6%, ak je nehnuteľnosť certifikovaná. Ďalej 62% majiteľov nehnuteľností vidí pozitívny vplyv na hodnotu nehnuteľnosti v súvislosti s vysokou environmentálnou certifikáciou.

Prečítajte si viac o environmentálnych certifikáciách tu . 

Bezdrôtový systém prispieva k flexibilným budovám, ktoré umožňujú efektívnejšie využívať priestory a zjednodušujú postup pri renováciách a úpravách. Ak je potrebné upraviť akékoľvek systémové požiadavky, napríklad ak sa presunú steny alebo sa zmenia činnosti v areáli, je možné systém ľahko zmeniť bez toho, aby bola prestavba príliš nákladná.

Je ťažké vyvodiť všeobecný údaj o tom, ako rýchlo sa investícia do vnútornej klímy riadenej dopytom vráti v porovnaní s vetraním s konštantným prietokom, pretože sa veľmi líši od projektu k projektu. Vyššie uvedená štúdia v škole ukazuje, že investícia do systému vnútornej klimatizácie riadeného dopytom v porovnaní s vetraním s konštantným prietokom sa z hľadiska úspor energie vráti asi po 4 rokoch. Jedným z dôvodov je nízka miera obsadenosti, ktorá prináša možnosť šetriť energiou. O systémoch riadených podľa dopytu možno všeobecne povedať, že získate nízke prevádzkové náklady, pohodlnú individuálne prispôsobenú vnútornú klímu, zvýšený výkon a možnosť environmentálne certifikovať budovu podľa najvyšších úrovní. Výber bezdrôtového systému tiež umožňuje výrazne znížiť náklady na inštaláciu v porovnaní s káblovým pripojením. Stručne povedané, často stojí za to investovať navyše do riadenia vnútornej klímy v porovnaní s konštantným prúdením vzduchu.

Zdroje
Bezdrôtové riadené vetranie - analýza nákladov a prínosov a porovnanie inštalačných
nákladov, Jens Kunter Bergersen, 23. 5. 2019
Zvyšovanie energetickej účinnosti školských budov prostredníctvom riadeného vetrania.
Evelina Lann & Julia Lysén, 2011
https://www.diva-portal.org/smash/get/diva2:420664/FULLTEXT01.pdf Juha Pasila, Dopytom
riadené vetranie v školských budovách, 2013, Univerzita aplikovaných vied v Seinajoki.
 
 
Čo treba brať do úvahy pri výbere VZT pre malé priestory

Čo treba brať do úvahy pri výbere VZT pre malé priestory

09. marec 2021

Pri výbere vzduchotechnickej jednotky (VZT) pre menšie priestory, napríklad maloobchodné priestory v  obytných budovách, nemusíte mať k dispozícii technickú miestnosť. Toto bude klásť určité špeciálne požiadavky na riešenie vetrania. V tomto článku vás prevedieme tým, na čo by ste mali myslieť pri výbere VZT pre menšie komerčné priestory.

 
DCV & VAV - Aký je rozdiel?

DCV & VAV - Aký je rozdiel?

09. marec 2021

V našom predchádzajúcom príspevku sme hovorili o DCV a o tom, prečo je DCV inteligentnou investíciou do obytných budov. Možno ste už počuli o VAV aj DCV a zaujímalo vás, aký je vlastne rozdiel. Preštudujeme si podmienky a to, kedy vám bude najlepšie slúžiť, tým, že pôjdete k jednému alebo druhému.

 
Ako funguje chladič?

Ako funguje chladič?

09. marec 2021

Zákony termodynamiky nám hovoria, že teplo sa bude vždy pohybovať z teplejších do chladnejších oblastí. Ale vonkajší vzduch, kde sa má odvádzať teplo, je často teplejší ako vzduch vo vnútri. Ako potom funguje chladič?

 
Prečo by ste mali udržiavať mikročastice mimo prívodného vzduchu

Prečo by ste mali udržiavať mikročastice mimo prívodného vzduchu

09. marec 2021

Mikročastice ovplyvňujú naše zdravie a životné prostredie. Môžu nám spôsobiť ochorenia a skrátiť dĺžku života. V súčasnosti je 80% svetovej populácie vystavených hladinám častíc, ktoré sú vyššie ako limitné hodnoty odporúčané WHO.

 
[12  >>